Автоматика, управління та покажчик положення РПН в одному пристрої РС83-В4 з новими можливостями

Призначення РС83-В4

РС83-В4 – це сучасний мікропроцесорний пристрій автоматики РПН (регулювання напруги силового трансформатора під навантаженням) виробництва ТОВ «РЗА СИСТЕМЗ», що добре зарекомендувало себе протягом десятиліття експлуатації на трансформаторних підстанціях в Україні та за кордоном.

Свого часу РС83-В4 прийшло на заміну застарілим блокам автоматичного регулювання (БАР або аналогічним), виробленим ще за часів СРСР. Необхідність у виробництві сучасних пристроїв автоматики РПН, крім того, викликана проведенням реконструкцій підстанцій, що включають заміну силових трансформаторів, для яких застосування застарілих пристроїв автоматики РПН недоцільно або неможливо.

З 2018 року в результаті модернізації відомий всім пристрій РС83-В4 постав перед користувачами у новій якості, отримавши ряд серйозних поліпшень в частині функціональності, анітрохи не втративши при цьому своєї компактності.

Пристрій РС83-В4 включає в себе всі функції автоматики РПН, властиві його попередникам, але з більш розширеними можливостями:

  • оперативний вибір контрольованої напруги та здійснення управління РПН з контролем напруги по другому каналу, завдяки наявності двох вимірювальних входів;
  • корекція керуючої напруги за значенням контрольованого струму по одному із двох струмових входів;
  • дистанційний та автоматичний режими роботи;
  • блокування роботи приводу РПН за сигналами «Привід не пішов», «Застрявання», «Безперервний хід», «Мимовільний хід», а також за зовнішнім сигналом блокування та при досягненні крайнього положення приводу (блокування перемикань у відповідний бік);
  • світлодіодна індикація стану пристрою, спрацьовування функцій автоматики та блокування;
  • відображення поточних значень контрольованих величин на РКІ та конфігурування пристрою в інтуїтивно зрозумілому меню за допомогою кнопок на лицьовій панелі;
  • фіксування всіх подій у журналі аварій для подальшого аналізу перемикань;
  • обмін даними з пристроєм по протоколу MODBUS-RTU за допомогою портів RS-485 та miniUSB.

Таким чином, РС83-В4 є досить функціональним пристроєм автоматики РПН, при цьому має невеликі габарити, що дозволяє встановлювати його на панелях захисту трансформаторів спільно з іншими пристроями РЗА.

 

Особливості та переваги нової модифікації РС83-В4.

Необхідність створення оновленої версії РС83-В4 пов’язана, в першу чергу, із суміщенням датчика положення РПН з пристроєм автоматики РПН, таким чином, звільнивши місце на панелі захисту та автоматики трансформатора від логометра, що є економічно вигідним рішенням, як з фінансового боку, так і з точки зору вільного місця на панелі РЗА.

Відмінна особливість модернізованого РС83-В4 – це новий модуль DI-MS, що забезпечує наявність додаткових 10 дискретних входів та можливість підключення вбудованого логометра безпосередньо до кіл резистивного датчика РПН або дискретного датчика на основі BCD-матриці.

Завдяки збільшенню кількості дискретних входів з’явилися нові можливості:

  • вибір режиму керування (автоматичний або дистанційний) за наявністю/відсутністю сигналу на дискретному вході;
  • керування приводом у ручному режимі за допомогою зовнішніх сигналів;
  • скидання індикації окремою кнопкою, встановленою на панелі РЗА;
  • підключення датчика положення РПН на основі 1…6-розрядної BCD-матриці.

Наявність кіл підключення логометра і можливість його калібрування в кожному положенні РПН дає можливість використовувати пристрій практично у всіх існуючих схемах РПН, що використовують резистивні датчики положення, а завдяки 6 дискретним входам, пристрій здатний визначити положення РПН за станом кожного з розрядів BCD-матриці, що стало останніми роками більш затребуваним.

Незалежно від використання фізичних датчиків, у пристрої РС83-В4 реалізована можливість задіяння логічного датчика, заснованого на досягненні крайнього положення РПН та підрахунку перемикань у той чи інший бік, що дає можливість правильно функціонувати пристрою автоматики РПН навіть за фізично відсутнього датчика положення.

У модернізованому пристрої збільшено кількість світлодіодних індикаторів стану блокувань та автоматики РПН, а також розширено діапазони вибору існуючих уставок для забезпечення більшої універсальності використання РС83-В4 як пристрою автоматики РПН.

Широкі можливості самодіагностики, моніторингу та інструменти для запису та подальшого аналізу перемикань:

  • Наявність самоконтролю справності пристрою зі світлодіодною індикацією та видача сигналу про несправність пристрою на вихідне реле.
  • Журнал подій на 100 записів.
  • Журнал аварій на 100 записів.
  • Журнал перемикань приводу РПН на 100 записів.
  • Інтерфейси зв’язку: USB, RS-485.
  • Протокол зв’язку: MODBUS RTU.

Вигоди для проектних, монтажно-налагоджувальних та експлуатаційних організацій

Для проектувальників:

Наявність типових рішень від компанії «РЗА СИСТЕМЗ» у вигляді схем релейних шаф захисту трансформатора з використанням РС83-В4 в якості пристрою автоматики РПН дозволяє зменшити витрати часу на розробку електричних схем, користуватися однотипними рішеннями в різних проектах, зменшити ймовірність помилок при проектуванні, а наявність вбудованого логометра позбавляє необхідності проектування окремого покажчика положень РПН.

Для налагоджувачів:

Єдине ПЗ BURZA зі зручним інтерфейсом та візуалізацією характеристик, контролем всіх вимірюваних параметрів та стану всіх функцій, входів та вихідних реле пристрою спрощує налаштування, введення в роботу та зменшує ймовірність помилок при налагодженні пристрою РС83-В4. Крім того, завдяки інтуїтивно зрозумілому меню пристрою та відсутності складних багаторівневих налаштувань, можна також сконфігурувати пристрій з лицьової панелі. Наявність маркування аналогових, дискретних входів і виходів з позначенням їх призначення як на роз’ємах модулях пристрою, так і на знімних колодках, а також індивідуальність їх типорозмірів виключають можливість неправильної комутації ланцюгів при монтажі і підключенні.

Для експлуатації:

Журнали записів аварій, подій та перемикань РПН в сукупності з інтерфейсами зв’язку RS-485 і MiniUSB прискорюють і спрощують аналіз подій, пов’язаних з роботою приводу РПН. Крім того, облік кількості перемикань, а також сигналізація про перевищення встановленого ресурсу приводу РПН забезпечується внутрішньою логікою пристрою. Наявність універсального модуля вихідних реле та блоку живлення збільшує ремонтопридатність та скорочує час простою автоматики РПН. Параметри надійності дозволяють забезпечити повний середній термін служби пристрою до 25 років та гарантійний термін експлуатації щонайменше 5 років. Крім того, компанія «РЗА СИСТЕМЗ» забезпечує довічне післягарантійне техобслуговування та ремонт усіх своїх пристроїв РЗА протягом усього терміну служби виробів.